KAFFKA

Coffee Hotspot

Sme mikro kaviareň na bicykli, ktorá chce oživiť mesto Žilina a priniesť iný, nový pohľad na prípravu kávy. Vážime si ľudí, ktorí s nami spolupracujú, a tiež si vážime aj našich zákazníkov. Aj preto sa snažíme pripravovať kávu, s ktorej kvalitou, chuťou a pôvodom sme úplne stotožnení. Naša káva je pražená na Slovensku a pripravovaná nami pre VÁS najlepšie ako vieme. Keďže sme malý lokálny biznis, tak chceme našimi spoluprácami podporovať aj iných slovenských podnikateľov. Bicykel, na ktorom jazdíme je kompletne vyrobený na Slovensku a sme na to patrične hrdí.

Uvedomujeme si, že každým jednorazovým pohárom, žiaľ, prispievame k pomerne zbytočnej tvorbe odpadu. Preto sme sa rozhodli používať kompostovateľné papierové poháre potiahnuté vrstvou bioplastu, ktorých výroba prebieha udržateľným spôsobom. Spoločnosť, ktorá tieto poháre vyrába pravidelne vysádza les, z ktorého sa drevo na výrobu pohárov ťaží. Taktiež podporujeme kávičkárov, ktorí si prinesú svoj obľúbený pohár, do ktorého pripravíme kávu a pri platbe odpočítame cenu obalu. Aspoň takýmto spôsobom chceme prispieť k menšej tvorbe odpadu a dúfame, že budete mať lepší pocit VY a aj MY.

Káva, 100% arabika, ktorá rastie a spracúva sa na farme pani Caroliny Atalla v oblasti Bocaina, Sao Paolo, Brazília je pestovaná v nadmorskej výške 1200 m n.m. Mali sme to šťastie a našli sme pražiara na Slovensku, ktorý nám ju dokáže upražiť tak, aby ste si ju mohli vychutnať či už v podobe espressa, cappuccina alebo iného obľúbeného nápoja. Aj tu nám záleží najmä na tom, aby bola káva pestovaná udržateľným spôsobom a predovšetkým, aby farmár a jeho zamestnanci dostávali férovú mzdu za svoju náročnú prácu.

Marián Král
kávový nadšenec, manžel, majiteľ

Pracovať s kávou nebolo nikdy mojim celoživotným snom. Vždy som si myslel, že budem profesionálny futbalista alebo komentátor športu. Nakoniec som sa stal učiteľom telesnej výchovy a geografie, ktorý sa rozhodol po poslednom ročníku vysokej školy odísť do USA. Tam som prvýkrát nahliadol do spôsobu spracovania a prípravy kávy a hlavne som videl ako funguje oblasť služieb a vzťah obsluha - zákazník. Odvtedy som vedel, že chcem priniesť zážitok z pitia kvalitnej kávy v inom, "neštandardnom" koncepte s najvyššou možnou úrovňou služby. Mal som to šťastie, že som stretol moju manželku, s ktorou sme mohli precestovať kus sveta a vidieť ako fungujú kaviarne od USA až po Bali. Vybrali sme si tie najlepšie veci, ktoré chceme priniesť aj k nám, teda k vám. 

Totálne ma fascinuje, čo všetko je za prípravou kávy, od odtrhnutia kávovej čerešne až po pitie kvalitného espressa.
Marián Král

Alžbeta Králová 
Baristka, manželka, spolumajiteľka

Byť známou modelkou a pomáhať deťom v krajinách 3. sveta. Myšlienka, ktorú som dlho držala v hlave. Žiaľ alebo našťastie som sa modelkou nestala, a tak moje kroky smerovali na vysokú školu. Splnil sa aspoň cieľ pomáhať, pretože som vyštudovala špeciálnu pedagogiku pre sluchovo a zrakovo postihnutých. Dodnes je to obrovské zadosťučinenie ak sa môžem porozprávať posunkovým jazykom a porozumieť svetu nepočujúcich. Chcela som pracovať v televízií ako tlmočníčka pre sluchovo postihnutých. Avšak cesty ma zaviedli k môjmu manželovi a po vysokej škole sme spolu odišli skúsiť šťastie do USA, kde sme pracovali v kaviarni a hoteli, a potom je to už rovnaký (spoločný) príbeh ... 

Robíme to pre ľudí, aj keď je to pre niektorých iba obyčajná káva. Možno áno, ale tou obyčajnou kávou a úsmevom vieme zlepšiť aj pokazený deň.
Alžbeta Králová

Prečo názov KAFFKA ?

Inšpirovali sme sa spisovateľom Franzom Kafkom, ktorého priezvisko sme použili metaforicky. Snažili sme sa nájsť spojenie medzi jeho dielami a našimi životmi. Preskúmali sme jeho tvorbu a zistili sme, že v diele Premena sa hlavná postava premení na chrobáka, čo nemá veľa spoločného s prípravou kávy, ale ešte vydržte. 
K názvu KAFFKA sme sa rozhodli do loga pridať svrčka s korunou, ktorý symbolizuje naše priezviská Král, Králova (Svrčková). Kafka tiež, napísal dielo Amerika, a nás Amerika nasmerovala ku káve. 

Coffee Hotspot sme pridali najmä preto, že sme na malom priestore a ľudia, ktorí k nám prichádzajú väčšinou hľadajú miesto na dobitie energie. Takže u nás sa môžete pripojiť na kofeín aj bez wifi :).

KAFFKA